Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Drzewka Bonsai Wolin

zachodniopomorskie

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale ukazuje się, że średnio co innego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, oraz co innego popatrzeć na lokalne oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai naprawdę są częścią kultury Japońskiej kiedy się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy jak myślimy Bonsai więc od razu przychodzi nam do głowy Japonia?

Drzewka Bonsai Kołobrzeg

Drzewka Bonsai istotne wiedze

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci jacy starzy w Japonii mogą stwierdzić, że drzewka Bonsai można napotkać na dowolnym etapu. Ważna je wykryć w witrynach sklepowych, restauracjach, biurach i wszędzie w współczesnych polach drzewko Bonsai nie tylko ma zadanie zdobić ale jednocześnie podnosi prestiż firmy. Bonsai królują oraz w ogrodach również tych przy świątyniach a też przy zwykłych domach i w miejscach. Przy dojściu do domu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a ponadto złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Gdy w Japonii chcielibyśmy kupić drzewko Bonsai to nie jest z obecnym szerszego kłopotu. Wybór istnieje naprawdę bogaty, że niełatwo byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy jeszcze stanowi pełny, ponieważ cena Bonsai zależy nie wyłącznie od wieku drzewka a również od ręki mistrza. Tak a za drzewko Bonsai możemy dać od kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia oraz przybory do budowania drzewek Bonsai też można kupić bez większego kłopotu. Jest ich całe mnóstwo w składach ogrodniczych a przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak robić zakupy na rynkach przedświątecznych, bowiem to tak tam skorzystać można z porad prawdziwych specjalistów i artystów w kulturze Bonsai.

Samą z zdrowszych atrakcji jakie można podziwiać jest szerokie drzewko Bonsai w ogrodzie samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podarował w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je nad stawem. Dziś sosna jest starym i ciężkim drzewem, która budzi zachwyt turystów.

Kiedy patrzymy na drzewa żyjące w przyrodzie nie odda się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymaga zmieniająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai istnieje taką miniaturką drzewa występującego w krwi, będzie zarówno świadkami zmian, przede każdym jeżeli należy o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai należymy w będącym procesie będących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej znać otaczający nas świat i gramy go inaczej niż raz.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie jasne i działają wrażenie jakby je człowiek naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w normalnym czasie sprawi, że Bonsai będzie brał swoją siłę, jaką będzie wykonywać cale mnóstwo takich malutkich gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który powoduje, że polski Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień dzisiejsze, jasnozielone liście, jest szczególnie wrażliwa na nocne przymrozki, a wówczas nie ma co się spieszyć z badaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera również inny kolor. Jest więc mocna zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drzewa w swojej pełnej okazałości. Wykazuje dużą zgodę na zabiegi, które musimy wykonać, a które są niezbędne. Tylko wtedy gdy drzewko zawiera moc energii musimy usunąć zbyt duże liście, które psują formę oraz zbyt duże pędy.

Jesienią jednak przechodzimy do tworzenia z wszelką gamą barw. W zależności od gatunku są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po wszystkie odcienie brązu. Ciekawostką stanowi wtedy, że im słoneczniejsze lato, tym prawdziwsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z przyjściem jesieni.

By nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został stworzony specjalny kalendarz, który szuka wszystkie potrzebne zabiegi, jakich należy zrobić przy pielęgnacji drzewka Bonsai w sezonie, a ponadto ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w różnych porach roku:

Styczeń

To jedyny okres. Trzeba mieć aby temperatura dodatnia nie przekroczyła +10 stopni. Przebywamy w bieżącym czasie wystawiania drzewka na duże promienie słoneczne bo pewno to się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które stały zabezpieczone przed mrozem powinny posiadać jeszcze wilgotne podłoże. Choć te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wówczas gdy jest temperatura dodatnia.

Luty

Ostatnie maj w jakim możemy zacząć pamiętać o przesadzaniu. Naturalne i niepodatne na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale jeszcze trzeba mieć o tym, aby uchronić je przed mrozami. Ponieważ w lutym drzewka budzą się z zimowego snu to potrzebują być coś bardziej wilgotno. Nie potrafimy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z pełniejszymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby już się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, jednakże kiedy tylko gałązki staną się bardziej podatne to wchodzimy do robienia drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

Ostatnie miesiąc, w jakim możemy także dokonywać cięć. Utrzymujące się pąki na drzewku Bonsai będą gwoli nas informacją informującą o tym, które gałęzie nie obumarły. Te na których nie ma pąków to wycinamy, ale też z pąkami przycinamy do normalnej długości. W marcu możemy jeszcze drzewko przesadzić jeśli stary tego zabiegu nie wykonywaliśmy. Możemy jeszcze zacząć drutować jednakże w rozwiązanie bardzo delikatny, by nie poobrywać pąków. W marcu także sprawdźmy czyli nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, skoro racja to należy zacząć grę z nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze są przymrozki to należy drzewka zabezpieczać przed nimi. Możemy też przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do punktu, aż ich młode tegoroczne pędy dojrzeją. Ale w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, jednak na drutowanie drzewek liściastych istnieje teraz zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami danymi do pielęgnacji Bonsai z jakimś wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie sprawdzać jego wilgotność. Jeżeli należy o przycinanie to obecnie teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste również muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal pragniemy być ostrożni, jeżeli należy o szkodniki i codziennie sprawdzać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To sezon upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, i u drzewek iglastych możemy osiągnąć już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając by nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W doba kiedy promienie słoneczne są bardzo zdrowe nie opryskujemy liści bowiem wtedy im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. W lipcu w dalszym ciągu intensywnie nawozimy, zwłaszcza po dłuższych opadach. To pozytywny moment na cięcia, bowiem w bieżącym czasie rany po cięciach bardzo szybko się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a więc podlewamy kilka razy dziennie. Gdyby planujemy drzewko kwitnące lub powodujące to nie zasilamy szybko ich nawozem. Możemy na podstawie odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe trendy wtedy potrafią one zimą przemarznąć. Ostatnie sezon na zdjęcie drutów. Tak więc oglądamy dość dokładnie konary i cele, na których założyliśmy druty i jeśli tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w korę to obecnie zdejmujemy. Od tej chwile, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai szybko nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, tylko tak ogólnie rzecz stosując stanowi to sezon kiedy drzewko wytwarza się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie robimy już żadnych sposobów formowania, jak też nie nawozimy już Bonsai, aż do następnej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście bo mogłyby się być źródłem chorób i szkodników. Istnieją natomiast wyjątki: buki, dęby, graby, które korzystają brązowe liście, mogą stać na drzewach. Dodatkowo w sukcesu drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Jest wówczas ponad chwila na stworzenie zajęcia dla polskiego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai wydajemy na zachowaniu zimowym. Najgroźniejsze są mrozy trzymające się przez kilka dni, bo wtedy korzenie nie mogą korzystać wody oraz przesyłać jej do szerszych partii drzewka. W żadnym jednak fakcie nie należy ich cierpieć do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci wtedy ich faktyczne bycie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *