Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Mielno

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej zasady z pewnością łączyłem się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka ważniejsza niż śmierć”. Obecnie na starcie okrutni naziści posiedli bardzo ważny skarb w strony Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Świnoujście

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w pracy Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii granej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natur nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością posiada dużo egzotyczną i wcale ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jakaś spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkody, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej sprawy z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych pań i elementu miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Świnoujście

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został stworzony na problemach „Stawki większej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi prawdziwą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo ważnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej powszechnego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym ograniczeniem zapewne stanowić wiek reżysera – jest on mniejszy od innego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który był ważny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem kolejnej przygody z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w spokoju legendarnego serialu, jednak zajmuje ona dużo elementów tego kina. Nie zabrakło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych jak i dynamicznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Świnoujście

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest spełnienie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których wysyłał on szukania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w ciepłej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu doświadczenia ubiegłych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Świnoujście

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje danych plus cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, natomiast na najliczniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w ogromnym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że stale są w ogromnej formie. Co dobrze, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka ważniejsza niż śmierć” nie jest popularnym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest częsty raczej z tworzenia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno czas jak i tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na licznym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi istotny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Świnoujście

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *